Ranking materiałów opakowaniowych pod względem przydatności do recyklingu


Gdy nasza świadomość ekologiczna wzrasta, staramy się ograniczyć powstawanie odpadów w domu, jednak nie zawsze możemy uniknąć kupowania opakowanych produktów. Często zastanawiamy się jakie opakowanie będzie łatwiejsze w recyklingu, i będzie stanowiło „mniejsze zło” dla środowiska. Miałam okazję odwiedzić sortownię odpadów na warszawskim Targówku i porozmawiać z jej kierownikiem, Romanem Miecznikowskim. Na tej podstawie przygotowałam pewne wskazówki co do materiałów opakowaniowych. Poniżej zestawienie w czterech kategoriach.
Pełną relację z mojej wizyty w sortowni znajdziecie tutaj.

Materiały łatwe w recyklingu
Puszki aluminiowe – aluminium to cenny surowiec, którego jest ograniczona ilość. Na szczęście puszki łatwo jest wyselekcjonować i następnie przetworzyć bez pogarszania jakości nowego opakowania.
Szkło spożywcze (słoiki, butelki) – stosunkowo łatwe w sortowaniu, a przetwarzać można je w nieskończoność. Prawdopodobnie najlepsze z punktu widzenia bezpieczeństwa produktu.

Papier i karton – przyjazny w recyklingu, pod warunkiem jednak, że jest suchy i nie zostały dodane warstwy folii lub innych substancji. W praktyce taki karton nadaje się głównie na opakowania zbiorcze, a papier ma ograniczone zastosowania i nie nadaje się do kontaktu z wilgotnymi produktami.
PET, HDPE – stosunkowo łatwe w sortowaniu i przetwarzaniu.

Puszki metalowe – bardzo łatwe do wyłapania przy zastosowaniu elektromagnesów, a metal może być przetwarzany praktycznie w nieskończoność. Niektóre puszki mają jednak  dodatkowe powłoki, oraz zawierają cynk, co może być w hucie źródłem zanieczyszczenia.
Folia biała typu „stretch” – miękka, transparentna folia, używana głównie do zabezpieczania palet na czas transportu jest materiałem chętnie przyjmowanym przez recyklerów.

Materiały o ograniczonej możliwości recyklingu
Folia biała – jest wiele rodzajów transparentnej folii i mogą się one bardzo różnić między sobą parametrami. Nie wszystkie nadają się do przetworzenia materiałowego.
Tetrapaki – w ok. 80% składają się z kartonu i ta część może być przetworzona. W praktyce brakuje w Polsce instalacji, które mogłyby się tym zająć i  tylko niewielka ilość jest odzyskiwana w papierniach. Większość trafia do odzysku energetycznego.

Materiały biodegradowalne
Papier, tektura, drewno, celofan

Materiały nadające się tylko do odzysku energetycznego
Foliowany papier i inne odpady wielomateriałowe – ograniczeniem jest przede wszystkim trudność w rozdzieleniu poszczególnych materiałów.
Folia kolorowa
Niektóre rodzaje folii białej, zwłaszcza ta twarda i szeleszcząca
Styropian
PLA – tzw. bioplastik do rozkładu wymaga specjalnych parametrów, osiąganych w kompostowniach przemysłowych. Niestety, brakuje tego rodzaju instalacji, więc w praktyce odpady z tych materiałów mogą być dla środowiska jeszcze mniej przydatne, niż zwykły PET nadający się do recyklingu.


Ciekawy artykuł?
Dołącz na Facebooku i nie przegap kolejnych!



Komentarze

  1. http://korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o tak, znam ten tekst! Przyznam szczerze, że to on mnie zainspirował, aby zbadać system, do którego trafiają moje odpady... i niestety nie jest tak pięknie. Szczegóły https://inzynierwzielonychokularach.blogspot.com/2018/04/smieci-warszawskie-relacja-z-wizyty-w.html

      Usuń
  2. Staram się żyć ekologicznie, dlatego wybieram opakowania przyjazne dla środowiska.
    https://niupak.eu/

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz