Ranking materiałów opakowaniowych pod względem przydatności do recyklingu


Gdy nasza świadomość ekologiczna wzrasta, staramy się ograniczyć powstawanie odpadów w domu, jednak nie zawsze możemy uniknąć kupowania opakowanych produktów. Często zastanawiamy się jakie opakowanie będzie łatwiejsze w recyklingu, i będzie stanowiło „mniejsze zło” dla środowiska. Miałam okazję odwiedzić sortownię odpadów na warszawskim Targówku i porozmawiać z jej kierownikiem, Romanem Miecznikowskim. Na tej podstawie przygotowałam pewne wskazówki co do materiałów opakowaniowych. Poniżej zestawienie w czterech kategoriach.
Pełną relację z mojej wizyty w sortowni znajdziecie tutaj.

Materiały łatwe w recyklingu
Puszki aluminiowe – aluminium to cenny surowiec, którego jest ograniczona ilość. Na szczęście puszki łatwo jest wyselekcjonować i następnie przetworzyć bez pogarszania jakości nowego opakowania.
Szkło spożywcze (słoiki, butelki) – stosunkowo łatwe w sortowaniu, a przetwarzać można je w nieskończoność. Prawdopodobnie najlepsze z punktu widzenia bezpieczeństwa produktu.

Papier i karton – przyjazny w recyklingu, pod warunkiem jednak, że jest suchy i nie zostały dodane warstwy folii lub innych substancji. W praktyce taki karton nadaje się głównie na opakowania zbiorcze, a papier ma ograniczone zastosowania i nie nadaje się do kontaktu z wilgotnymi produktami.
PET, HDPE – stosunkowo łatwe w sortowaniu i przetwarzaniu.

Puszki metalowe – bardzo łatwe do wyłapania przy zastosowaniu elektromagnesów, a metal może być przetwarzany praktycznie w nieskończoność. Niektóre puszki mają jednak  dodatkowe powłoki, oraz zawierają cynk, co może być w hucie źródłem zanieczyszczenia.
Folia biała typu „stretch” – miękka, transparentna folia, używana głównie do zabezpieczania palet na czas transportu jest materiałem chętnie przyjmowanym przez recyklerów.

Materiały o ograniczonej możliwości recyklingu
Folia biała – jest wiele rodzajów transparentnej folii i mogą się one bardzo różnić między sobą parametrami. Nie wszystkie nadają się do przetworzenia materiałowego.
Tetrapaki – w ok. 80% składają się z kartonu i ta część może być przetworzona. W praktyce brakuje w Polsce instalacji, które mogłyby się tym zająć i  tylko niewielka ilość jest odzyskiwana w papierniach. Większość trafia do odzysku energetycznego.

Materiały biodegradowalne
Papier, tektura, drewno, celofan

Materiały nadające się tylko do odzysku energetycznego
Foliowany papier i inne odpady wielomateriałowe – ograniczeniem jest przede wszystkim trudność w rozdzieleniu poszczególnych materiałów.
Folia kolorowa
Niektóre rodzaje folii białej, zwłaszcza ta twarda i szeleszcząca
Styropian
PLA – tzw. bioplastik do rozkładu wymaga specjalnych parametrów, osiąganych w kompostowniach przemysłowych. Niestety, brakuje tego rodzaju instalacji, więc w praktyce odpady z tych materiałów mogą być dla środowiska jeszcze mniej przydatne, niż zwykły PET nadający się do recyklingu.


Ciekawy artykuł?
Dołącz na Facebooku i nie przegap kolejnych!



Komentarze

  1. http://korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o tak, znam ten tekst! Przyznam szczerze, że to on mnie zainspirował, aby zbadać system, do którego trafiają moje odpady... i niestety nie jest tak pięknie. Szczegóły https://inzynierwzielonychokularach.blogspot.com/2018/04/smieci-warszawskie-relacja-z-wizyty-w.html

      Usuń
  2. Staram się żyć ekologicznie, dlatego wybieram opakowania przyjazne dla środowiska.
    https://niupak.eu/

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zaufaj https://adamsbox.com.pl/ - producentowi kartonów, który stawia na jakość, innowację i zrównoważony rozwój.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli do firmy produkcyjnej potrzebne są opakowania z tworzyw sztucznych to jak takie wybierać to zdecydowanie te które do recyklingu będą się nadawać. Od producenta Inco to będzie na pewno możliwe. Wykonają takie opakowania jakie klient oczekuje, z odpowiednimi nadrukami także. Stawiają na jakość, trwałość, realizują terminowo zamówienia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wybór opakowań foliowych dla swojego biznesu to kluczowy aspekt, który wpływa na prezentację produktu, jego ochronę oraz koszty logistyczne. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj folii, jej grubość oraz funkcjonalność, taką jak odporność na wilgoć, wytrzymałość czy możliwość recyklingu. Dobrze dobrane opakowania foliowe nie tylko zabezpieczają towar, ale również mogą przyciągać uwagę klientów, stanowiąc istotny element marketingu produktu. Odpowiednie opakowania foliowe to inwestycja w jakość i wizerunek firmy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz