Pieluchy pod mikroskopem - część 1


Czasem nie wszystko idzie po naszej myśli i wielorazowe pieluszki chłoną mniej wilgoci niż dotychczas, lub, co gorsza, nabierają nieprzyjemnego zapachu. W takich sytuacjach zalecane jest przeprowadzenie gruntownego czyszczenia pieluch, zwanego stripowaniem. Dla skuteczności tego procesu kluczowe jest odpowiednie dobranie sposobu czyszczenia do przyczyny złego stanu pieluszki. Na szczęście niezawodna ekipa z Nappy Science Gang już to zbadała!
Zapraszamy do lektury! (Zosia i ja)

Stripować, czy nie stripować, oto jest pytanie...Albo konkretnie, kiedy pieluszka potrzebuje stripowania? Nie musisz się już więcej zastanawiać! Razem z Nappy Science Gang udzielimy Ci konkretnej, naukowej odpowiedzi.

Mówi się, że detergenty mogą odkładać się w pieluszkach, przez co stają się one mniej chłonne i żeby odwrócić ten proces potrzebny jest strip. Jednak nie było dokładnie jasne, jak wygląda pieluszka, która potrzebuje stripa. To właśnie na początek chcemy ustalić. Taką pieluszkę będziemy od teraz nazywać INOSW (- in need of strip washing), A następnie będziemy szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. To co odkryliśmy z Shirley Technologies, zaskoczyło nas wszystkich.

Co zrobiliśmy

Na początku opracowaliśmy definicję INOSW. Rozesłaliśmy ankietę z zapytaniem do naszych wolontariuszy, a następnie najczęstszą odpowiedź uznaliśmy za wyjściową definicję.

Spośród pieluszek nadesłanych do nas wybraliśmy te najgorzej pachnące na sucho, po zmoczeniu wodą oraz moczem. Te które wypadły najgorzej zostały wysłane do Instytutu Shirley Technologies na testy razem z pieluszkami, które straciły chłonność. Chcieliśmy sprawdzić, czy obydwa problemy miały tą samą przyczynę.


 
strip pieluch wielorazowych


Poprosiliśmy badaczy z Shirley Technologies żeby sprawdzili czy w pieluszkach znajdują się złogi oraz by porównali je ze zwykłymi pieluszkami. Przeprowadzili dla nas 3 testy:

1.     Test sukcesywnego rozpuszczania aby znaleźć wszystko jest osadzone w pieluszkach

2.     Test obciążenia biologicznego, aby sprawdzić, ile żywych bakterii znajduje się w pieluszce

3.     Test spalania by znaleźć wszystkie substancje nieorganiczne, przez umieszczenie próbki w piecu na tyle długo, by spalić wszystkie substancje organiczne.

Udaliśmy się też do Centrum Nanotechnologii i Nanonauki na Uniwersytecie Nottingham by spojrzeć na próbki przez skaningowy mikroskop elektronowy, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć, co się dzieje na poziomie mikroskopowym.

Pełny test, który określiłby najlepszą metodę strippowania nie był przeprowadzony z powodu braku czasu, ale w Shirley Technologies wyprano próbki INOSW w 90 stopniach i opisano wyniki.


Rezultaty:

Jak więc wygląda pieluszka, która potrzebuje stripa? Większość ludzi stripuje pieluszki (biorąc pod uwagę 291 odpowiedzi ankietowanych), kiedy: “pieluszka ma silny zapach po jednym siusiu”, “pieluszka nie pachnie świeżo po praniu” oraz “kupiłam używane pieluszki”. Numer 1 zapachów pieluszki która potrzebuje stripu to “amoniak”, “zapach stajni”, “nieświeży zapach”.


Pieluszki, których używaliśmy, to bambusowe formowanki (little lambs lub bamboozles). Są to pieluszki używane zazwyczaj jako nocne pieluszki, więc warto się przyjrzeć jak często trzeba stripować pieluszki, które są na pupie przez 12 godzin, oraz jaki wpływ na częstość stripowania ma rodzaj materiału danej pieluszki.

Pieluszki, które zostały wybrane do testów:

A: LL bamboo INOSW, rozmiar 2, prana z połową zalecanej dawki detergentu, w 40 stopniach, 1 rok.

D:LL bamboo INOSW, rozmiar 2, prana w  połowie dawki bio proszku do prania, z dodatkiem vanisha, prana na 60 stopni z dodatkowym płukaniem, 9 miesięcy

E:Totsbots bamboozle INOSW, prana w proszku non bio w 40 stopniach, 2,5 roku

G: TJ kieszonka prana z kulami piorącymi w 60 stopniach.



Pieluszki, które miały bardzo słabą chłonność:

B: Totsbots V3 nie chłonna, kupiona jako pieluszka używana, prana w 60 stopniach.

Shirley Technologies wybrało do testów pieluszki D i B, więc nie mieliśmy możliwości porównać wszystkich INOSW. Ale nawet takie ograniczone badanie dało nam dużo informacji, które możecie zobaczyć poniżej.



Po pierwsze, testy sukcesywnego rozpuszczania.

Obydwie pieluszki (D i B) miały bardzo mało złogów, które dało się rozpuścić, jak widzicie w tabelce poniżej. Shirley Technologies założyło, że jest to spowodowane brakiem oleistych składników w złogach (a to one najlepiej się rozpuszczają w rozpuszczalniku). Zakładano także, że obecność alkilobenzylu może świadczyć, że głównym winowajcą jest osad z detergentu, jednak rezultat eksperymentu nie dał jasnej odpowiedzi.

D: LL bamboo INOSW

Rozpuszczalnik
Ekstrakt (%w/w)
skład
eter naftowy
0.09
Węglowodorowy olej mineralny; ślady kwasów tłuszczowych i materiałów typu estrowego
Metanol
0.11
Alkilobenzenosulfonian; materiał typu amidu; resztki mydła
Woda
0.35
Nieorganiczna sól węglanowa; materiał celulozowy; nieorganiczny siarczan

B Totsbots V3 niska chłonność

rozpuszczalnik
Ekstrakt (%w/w)
skład
eter naftowy
0.09
Węglowodorowy olej mineralny; oligomer poliestrowy, ślady kwasów tłuszczowych i materiały typu estrowego
Metanol
0.11
Barwniki, oligomer poliestrowy, sulfonian alkilobenzenowy
Woda
0.35
Nieorganiczne sole węglanowe; karboksylany

Tabelka pokazuje chemiczny skład rozpuszczalnych złogów z obu pieluszek.  


Po drugie test obciążenia biologicznego.

Patrząc na tabelki poniżej, widzimy, że próbki pieluszek B i D miały bardzo duże (i statystycznie podobne) skupiska bakterii, co sugeruje, że nawet po praniu, w pieluszkach pozostawało mnóstwo brudu.

Widzimy też, że mimo, że pieluszki wykonane z bambusa często są opisywane jako posiadające właściwości antybakteryjne, testowane pieluszki bambusowe miały podobną ilość bakterii jak pieluszki nie bambusowe. Shirley technologies odnotowało też, że pieluszki  LL bamboo według producenta składa się w 90%  eko bambusa, jednak nie pokrywa się z żadną, legalnie zarejestrowaną nazwą dla tego produktu sprzedawanego w Anglii. (PD ISO/TR 11827:2012 i Anneks 1 z przepisów EU 1007/2011). Jego prawnie właściwą nazwą jest wiskoza. Bambus, bliższy swojemu naturalnemu stanowi może i jest antybakteryjny, ale wiskoza z całą pewnością nie jest. Wiskoza jest w rzeczywistości materiałem całkowicie sztucznym.

Próbka
Średnio JTK/ml z 5 próbek
D:LL bamboo INOSW
3400
B: Totsbots V3 niska chłonność
2300
G: TJ kieszonka
Zero

Tabelka pokazuje poziom bakterii w rozpuszczalnych złogach. (JTK - jednostki tworzące kolonie)



I w końcu test spalania.

Dwie testowane pieluszki pokazały całkowicie różną zawartość złogów z materiału nieorganicznego. Jak widać w tabelce poniżej pieluszka D:LL bamboo pozostawiła bardzo dużą ilość popiołu, podczas gdy w próbce  B: Totsbots V3 zawartość była niewielka, podobna do próbki kontrolnej.

Próbka
Zawartość popiołu (%)
D:LL bamboo INOSW
20.7
B: Totsbots V3 niska chłonność
0.6
G: TJ kieszonka kontrolna
0.3

Tabelka pokazuje zawartość popiołu w próbce poddanej testom.


Technik, który prowadził badania powiedział, że to najwyższa zawartość popiołu z jaką się zetknął. Nasz profesor nadzorujący badania, Mark Smith, dodał, że to największa ilość popiołu o jakiej słyszał.

Shirley Technologies przetestowali popiół z D:LL bamboo i odkryli, że to hydroksyapatyt (rodzaj fosforanu wapnia) który był ściśle związany z włóknami pieluchy i tworzył szkieletową pozostałość na pielusze, nawet po usunięciu popiołu.

Shirley Technologies doszli do wniosku, że jest to prawdopodobnie spowodowane przez fosforany z detergentów łączących się z jonami wapnia i ponownie osadzających się na materiale. Jony wapnia są znacznie liczniejsze w twardej wodzie, co sugerowałoby, że ten rodzaj złogów byłby bardziej rozpowszechniony w obszarach gdzie woda jest twarda. Trzeba jednak przeprowadzić dodatkowe badania, żeby z całą pewnością stwierdzić, że twarda woda sprawia, że pieluszki szybciej stają się INOSW.

Aby jeszcze lepiej przyjrzeć się sprawie Nappy Science Gang wybrało się na wycieczkę, do Centrum Nanoltechnologii i Nanonauki  na Uniwerytecie w Nottingham. Mogłyśmy przyjrzeć się tworzeniu hydroksylowego apatytu za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Zdjęcia możecie zobaczyć poniżej.

 
strip pieluch wielorazowe

strip pieluchy wielorazowe


Zdjęcia wykonane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, pokazujące złogi w pieluszce LL bamboo.

Pełne badanie metody stripu nie zostało przeprowadzone, ale Shirley Technologies wyprali próbkę D:LL bamboo INOSW w 90 stopniach (w laboratoryjnej procedurze mającej wyglądać jak pranie w domowej pralce). Okazało się, że to usunęło złogi bakterii, oraz znacznie zmniejszyło tworzenie się hydratu apatytu (zawartość popiołu spadła do 6.6%, z 20.7% ). Jednak trzeba mieć świadomość, że pranie w warunkach laboratoryjnych z wielu względów może nie oddawać dokładnie prania w pralce domowej. Bez wątpienia jednak powinniśmy dołączyć pranie w 90 stopniach do kolejnych badań nad stripem.

Podsumowanie:

  • Pieluszka Little lamb bamboo INOSW była bardzo zanieczyszczona biologicznie, co prawdopodobnie było spowodowane zabrudzeniami pozostałymi po praniu. Dodatkowo osadzanie się hydroksylowanego apatytu na włóknach materiałowych, mogło spowodować jej słabą wydajność.
  • Powód dla niskiej chłonności Totsbots V3 jest mniej jasny. Też była zanieczyszczona biologicznie, ale nie miała tyle materii nieorganicznej, jak to było w przypadku little lamb bamboo. Złogi nie składały się tłustych składników, więc nie odpychały wody w ten sposób, jak się spodziewałyśmy.
  • Nie wszystkie pieluszki INOSW udało nam się przetestować w trakcie trwania tego eksperymentu.
  • LL Pieluszka bamboo jest opisana przez producenta jako 90% Oeko-tex bambus,  ale tak poprawna nazwa legalna tego materiału to wiskoza.

Autor: Ellen Young Nappy Science Gang

Tłumaczenie : Zosia Socha Pieluchy Wielorazowe 

Korekta i komentarz: Małgosia Zawilska Inżynier w zielonych okularach


Ciekawy artykuł?
Dołącz na Facebooku i nie przegap kolejnych!

Komentarze